Průvodce aknózní pletí

Tuto stránku bych moc ráda věnovala mladším ale i starším slečnám, případně jejich maminkám, které neví, jak si poradit s prvními pupínky na obličeji. Stránku sepisuji z toho důvodu, jelikož i mě samotnou začala problematická pleť trápit již v raném věku a opravdu jsem nevěděla, co s ní dělat a jak o ni pečovat. A bohužel to nevěděl ani nikdo kolem mě.

Mohlo mi být tak 12 let, kdy se mi začaly objevovat první pupínky. Moc jsem to neřešila až do té doby, dokud jich nebylo hodně. A slovo hodně znamená opravdu hodně. Klidně i několik desítek pupínků na obličeji. Nevěděla jsem vůbec co s nimi, nevěděla to ani má máma, nikdo kolem mě. A i když se mi snažili blízcí pomoct, tak to prostě nešlo. Neměla jsem ani páru o tom, jak se o svou pleť starat a co na ni používat. Drogerie byly plné výrobků na problematickou pleť, televize a internet plné reklam, ale kdo se v tom měl vyznat? 

V období puberty jsem se začala i hodně srovnávat s kamarádkami a spolužačkami. Cítila jsem se špatně kvůli tomu, že jsem měla na obličeji něco, co nikdo jiný. Nikdo mi nedokázal pomoct a moje sebevědomí hodně kleslo. A o nějaké sebelásce jsem v té době ani nemohla mluvit. Nejspíše jsem se neměla moc ráda. A bylo to horší a horší.

Doma jsem měla otáčecí zvětšovací zrcadlo (určitě ho většina z vás zná), ve kterém jsem se neustále prohlížela, provokovala pupínky, které po zásahu zčervenaly, zvětšily se, či z nich začala téct krev. Tuto spoušť jsem se v pozdějších letech snažila skrýt make-upem. Spoustou make-upu. Aknecolor byl můj nejlepší kamarád od nějakého 14. roku a dlouhá léta jím i byl. Zajímalo mě pouze jak vypadám, zda pupínky mizí či přibývají. Byla jsem schopná je i počítat a někdy byla čísla opravdu vysoká. Pupínek vedle pupínku. Bylo to šílené a když o tom teď píšu, tak se mi vrací všechny ty momenty. Kéž bych mohla být v té době vedle mého mladého já a říct mu, že všechno bude časem v pořádku. Že to, jaký mám obličej neurčuje to, jakým jsem člověkem. A aby si rozhodně jakékoliv negativní názory z okolí nebralo k srdci.
Každopádně to, že jsem si prošla aknózní pletí, beru zpátečně celkem pozitivně. Protože jsem se z velké části právě díky ní stala člověkem, jakým teď jsem, a můžu pomáhat jiným slečnám, ženám se stejným problémem. Nechci, aby se nikdo cítil tak jak jsem se cítívávala já samotná. Mou psychiku toto období velmi poznamenalo, ale v životě se dějí i horší věci, a časem na to člověk pozapomene. Věř mi. Vím, že to bude dobré. A hlavně, že se s tím dá pracovat. Takže jdeme na to!

Na začátek bych Ti ráda napsala pár základních informací ohledně kůže.
Kůže je tvořena třemi vrstvami: pokožkou, škárou a podkožním vazivem. Pokožka je nejsvrchnější vrstva pleti. Tato vrstva je navíc ještě chráněna filmem a pěknou řádkou přátelských bakterií. Škára tvoří střední silnou vrstvu kůže. Najdeme v ní plno zajímavých útvarů a nezbytných částí pro její správnou funkčnost. Podkožní vazivo je tuková vrstva, která zajišťuje živiny pro vyšší vrstvy kůže. Každá z vrstev má své vlastní úlohy. 

Při vzniku pupínků dochází k tomu, že se nejdříve ucpe mazová žláza. Pokud jen lehce, tak většinou vznikne malý pupínek, který nijak nebolí, rychle zmizí. Jakmile však dojde k většímu ucpání, maz se začne hromadit a přemnoží se zde bakterie, dochází již k nehezkým zánětům, které bolí a déle se hojí. Tímto způsobem mohou vzniknout i velmi bolavé podkožní boláky. A jejich větší ložiska na pleti.


Základní informace v péči o aknózní pleť:

1. Snaž se pupínky neprovokovat, nemačkat! Vím, občas je to náročné na ně nesahat, ale nedoporučuji to. Já to dělala hodně dlouho a tímto způsobem jsem si zadělala na jizvy po celém obličeji, které když bych si chtěla nechat odstranit, tak to již bude náročnější. A toto platí především u velkých hlubších boláčků. Opravdu by sis tím zadělala na další nehezké problémy, které jen tak nezmizí.

2. Obličej si umývej maximálně 2x denně a vlažnou vodou, nikdy néé horkou. A zda je Tvá pleť od přírody hodně suchá, tak bych se vodě úplně vyhnula. Může ji přirozeně ještě více vysušovat. Čištění, umývání pleti prováděj hlavně večer, můžeš i ráno. Když bys pleť umývala častěji, tak by mohlo dojít k jejímu zbytečnému podráždění, přesušení. Zažila jsem to a je to velmi nepříjemné. Moje pleť byla vždy od přírody mastnější, avšak voda mi ji úplně vysušila. Byla jsem totiž schopná si pleť umýt několikrát za den, jen abych asi "pupínky úplně umyla" a ony tím zmizely. Omyl, takto to opravdu nefunguje.

3. Pleť s akné bys neměla ani jakkoliv drhnout, používat na ni silné pěnivé přípravky, peelingy s drsnými částicemi a produkty na bázi velkého množství alkoholu typu „Pořádně tu pleť musíme odmastit. A pupínky zmizí společně s mazem.“ Další omyl, velký omyl! Pleť se pouze vysuší a nedostatečnou vlhkost si bude kompenzovat větší produkcí mazu, zda je toho schopná.

4. Pokud Tě obličej jakkoliv svědí, zahřívá se, tak se Ti na pleti nejspíše přemnožily bakterie, které způsobují závažnější záněty – zhoršují pupínky. V tomto případě si na svůj obličej vyhraď speciální ručník, který budeš používat pouze na něj. Častěji si měň i povlečení polštářů a snaž se na ni nesahat. Pleť v tomto stádiu není v rovnováze, má narušenou přirozenou ochranu.

5. Pupínky se tvoří z důvodu změny hormonů v těle (dospívání), ale může je způsobovat i špatná péče o pleť. Zároveň se stav pleti spojuje i s konzumací cukrů, mléčných výrobků, alkoholu, kávy s cukrem a mlékem a dalších. Zkus si vypozorovat změny na pleti při konzumaci jednotlivých potravin, případně je zkus omezit, vyřadit nebo nahradit.

6. Doporučuji používat přírodní kosmetiku. Dost se mi osvědčila a až společně s ní se mi začala pleť výrazně zlepšovat. Vyzkoušej květové vody, pleťové vody a tonika s hřebíčkem, čajovníkem či rozmarýnem. Lokálně na pupínky můžeš zkusit čistý tea tree olejíček. Používej krémy určené na problematickou pleť nebo jednodruhové oleje a másla, které neucpávají pleť. Oleje a másla aplikuj vždy na navlhčenou pleť. A nezapomínej na to, že každá pleť potřebuje hydratovat!

7. Vyvaruj se vrstvám make-upu. Já ho aplikovala ve velkém množství a skrývání nerovná se řešení. Obzvlášť konvenční make-upy se silikony a jinými ropnými deriváty, které pleť uzavírají, tím pádem ucpávají póry.

8. Zkus se nestresovat. Vím, je to těžké a náročné, ale zkus to. Stres má zásadní vliv na tvorbu pupínků. U mě stres pupínky zhoršoval v opravdu velké míře.

9. Nesrovnávej se s jinými!

10. Usmívej se a netrap se. JSI KRÁSNÁ!

Myslím na Tebe a posílám Ti sílu! Všechno bude dobré ♥.

0 komentářů:

Okomentovat