středa 5. května 2021

Ochrana pleti před viditelným zářením

A je to tu! Všichni neustále mluví a píšou o škodlivých účincích UV záření na pleť. Online najdete již nespočet článků na toto téma častokrát spojené s doporučeními na opalovací ochranné krémy. A je skvělé, že se tyto informace dostávají více a více do podvědomí. I u mě na webu na Instagramu najdete spoustu odstavců, kde vše rozebírám zleva doprava a shoda dolů. Dnes však přicházím s pro mě průlomovými poznatky ohledně ochrany pleti před viditelným spektrem záření. Jakmile jsem si všechna tato fakta přečetla a začala sepisovat… wow, neustále jsem ohromena a následující věty jsou snad mým osobním objevem pro tento rok. Takže hurá na to, něco Vám zopakuji, ale doufám, že dočtete do konce a budete fascinovaní stejně jako jsem já. A ještě několik dní budete.

Začneme opět slunečním světlem a jeho složením. Sluneční paprsky se skládají ze tří pásem elektromagnetického záření. Mezi tato pásma spadá velmi známé ultrafialové záření (UV), viditelná část záření (VIS) a infračervené spektrum (IR). Každá tato část záření je umístěna v určitém rozsahu vlnových délek, které jsou uváděny v nanometrech = jednotka nm. Co je důležité zmínit je fakt, že UV záření tvoří 3-7 % množství slunečního záření (rozmezí vlnových délek 100-400 nm), viditelné světlo asi 44 % (rozmezí 400-780 nm) a infračervené záření asi 53 % (oblast 700-1440 nm). Z čehož vyplývá, že UV záření na naši kůži dopadá ze všech pásem nejméně. To však neznamená, že je pro nás méně nebezpečně. Toto UV záření má totiž nejvíce energie a je ze všech nejtvrdší. A proto dokáže naší kůži ublížit nejvíce.

My se ale v tomto článku budeme zabývat viditelným zářením. Toto záření vidíme očima, na rozdíl od UV pásem. Ty jsou pro nás „neviditelná“. Viditelné záření odpovídá barevnému spektru od fialové po červenou. No a hned vedle UV oblasti máme fialovo-modrou část elektromagnetického záření, která je přezdívaná jako HEV světlo (High Energy Visible; HEV blue light). HEV spektrum spadá do vlnových délek 400-500 nm a je ze všech vlnových délek viditelného záření pro naši pleť nejvíce nebezpečné. A ano, jedná se o modré světlo, které ovlivňuje naše životy prostřednictvím sluníčka (modré světlo koriguje zcela přirozeně cirkadiánní cykly v organismu), ale i skrze umělá osvětlení, televize, obrazovky, mobily …




Jak ovlivňuje HEV záření naši kůži?

Hlavním problémem při vystavování kůže modrému světlu je tvorba volných radikálů. Vysoké dávky záření a dlouhodobá expozice mohou generovat škodlivé reaktivní formy kyslíku a dusíku. Tyto molekuly pak přispívají k rozpadu základních stavebních proteinů v pleti (kolagen, elastin...). To vede především k předčasnému stárnutí kůže. Společně s UVA spektrem tyto druhy záření mají značný vliv na hyperpigmentaci kůže, protože HEV také prostupuje hlouběji do pleti. Při výzkumech viditelné světlo způsobilo výraznější a trvalejší hyperpigmentaci než samotné UVA. Platí to zejména pro modré světlo, které nejvíce podporuje produkci pigmentu melaninu než jiné vlnové délky viditelného spektra. Viditelné světlo se podílí i na vzniku melasmy a pozánětlivé hyperpigmentace.


„HEV světlo přispívá k předčasnému stárnutí pokožky tím, že brání normálním buněčným funkcím. Analýza tkáňových kultur vystavených působení HEV světla odhalila narušený růst fibroblastů, změněnou distribuci buněk a sníženou sekreci prokolagenu typu I. Ozařování lidské pokožky HEV světlem in vitro vyvolalo produkci ROS, prozánětlivých cytokinů a expresi matrixové metaloproteinázy, která byla kvalitativně podobná odezvám po vystavení UV záření.“


Jak se před modrou složkou viditelného záření chránit?

Před UV zářením se můžeme chránit pomocí opalovacích ochranných krémů na bázi chemických a fyzikálních UV filtrů jako je oxid titaničitý a zinečnatý. Takové produkty nás při správné aplikaci dokáží pomoct ochránit před zčervenáním, spálením, nadměrnou pigmentací, předčasným stárnutí pleti a závažnějšími kožními problémy. Ale z největší části působí pouze v UVA a UVB spektru a ve viditelné už bohužel nemají tak silné účinky. Určitou ochranu zde však neustále poskytují. Nedávné studie však ukázaly, že jim mohou ve viditelné oblasti velmi napomoci (bubny prosím) OXIDY ŽELEZA! Čtete správně, studie z listopadu 2020 potvrzuje, že oxidy železa vykazují účinnou ochranu kůže před HEV a dalšími barvičkami. Mezi účinné sloučeniny železa patří zejména červený, žlutý a černý oxid železa


Citace ze studie:

„Vzhledem k tomu, že se oxidy železa používají k barvení minerálních krémů na opalování, je použití tónovaných minerálních krémů na opalování výhodnější než produkty bez barev, protože chrání před UV i viditelným světlem.“


Každý oxid železa působí v jiné oblasti záření. Žlutý oxid železa poskytuje útlum pod asi 500 nm, zatímco červené oxidy železa poskytují útlum pod asi 570 nm. Černý oxid železitý dokonce působí v celém viditelném spektru. Ve spojení s oxidem zinečnatým jsou tónované opalovací krémy a mléka nejvíce top. Vedle pigmentů je velmi podstatný i obsah antioxidantů v ochranných opalovacích produktech, které se snaží neutralizovat volné radikály. 

Studie vyhodnotila výsledky ve prospěch oxidů zinku, titanu a železa. Produkty formulované s oxidem zinečnatým, oxidem titaničitým a oxidy železa vykazovaly útlum 71,9 až 85,6 % na testovaných vlnových délkách 415 až 465 nm (část modrého světla). Všechny výsledky si můžete přečíst přímo zde.



Díky těmto poznatkům vznikla i nová metoda hodnocení účinnosti opalovacích krémů stanovením ochranného faktoru viditelného světla (PF-VIS) a ochranného faktoru proti pigmentaci kůže (PPF). Tyto dva „nové“ faktory mě (stejně jako účinnost oxidů železa) naprosto překvapily a myslím si, že by mohly mít do budoucna velké využití. Ženy neustále hledají ochranné krémy před hyperpigmentací kůže. Pokud i Vy nějaký takový hledáte, určitě sáhněte po tom zatónovaném.


Tak co? Jste ohromeni stejně jako já nebo přes Vás tyto informace již prošly?


Na konec bych chtěla ještě zmínit to, že pokud chcete v ochranném produktu oxid zinku, titanu a železa, hledejte v INCI následující názvy: zinc oxide, titanium dioxide a CI 77491, CI 77492, CI 77499 (color indexy oxidů železa).


Článek ilustrovala má milá denissaant.art.


Zdroje článku:
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jocd.13803
https://www.health.harvard.edu/blog/tinted-sunscreens-benefits-beyond-an-attractive-glow-2020071320534
https://www.dovepress.com/a-novel-method-for-evaluating-sun-visible-light-protection-factor-and--peer-reviewed-fulltext-article-CCID
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0190962220306940
https://labmuffin.com/does-visible-light-cause-skin-damage-and-how-to-protect-against-it/
https://jamanetwork.com/journals/jamadermatology/article-abstract/552806

0 komentářů:

Okomentovat